Holter Πιέσεως
ΜΕΛΕΤΗ ΥΠΕΡΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ 24-48 ΩΡΗΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ – ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΑΡΤΗΡΙΑΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΜΕ HOLTER ΠΙΕΣΕΩΣ
![images](https://i0.wp.com/athanasioukardiologos.gr/wp-content/uploads/2021/11/images.jpg?resize=225%2C225&ssl=1)
Περιλαμβάνει την εκτίμηση της αρτηριακής πίεσης του ασθενούς μετά από 24ωρη ή 48ωρη καταγραφή των αρτηριακών πιέσεων με τη χρήση ηλεκτρονικού σφυγμομανόμετρου που τοποθετείται στο βραχίονα του ασθενούς για το ανάλογο χρονικό διάστημα όσο αυτός συνεχίζει τις καθημερινές του ασχολίες. Δίδεται λοιπόν η δυνατότητα εκτίμησης των πιέσεων στην καθημερινότητα του ασθενούς, στην οικία του, στο χώρο εργασίας, ακόμη και τη διάρκεια του νυκτερινού ύπνου.
Λαμβάνονται έτσι αποφάσεις για το αν ο ασθενής είναι υπερτασικός, σε τι βαθμό αυτό συμβαίνει και ποια είναι η ανταπόκριση στη θεραπεία.
Επιτυγχάνεται έτσι ρύθμιση των επιπέδων της αρτηριακής πίεσης καθόλη τη διάρκεια της ημέρας αποφεύγοντας το φαινόμενο της “άσπρης μπλούζας” και αποκαλύπτοντας τυχόν συγκεκαλυμμενη υπέρταση.